Výzkumníci vyvíjejí novou zářící dotykovou obrazovku, která funguje pod vodou

Optické vlastnosti dosvitových luminiscenčních částic (ALP) v mechanoluminiscenci (ML) a mechanickém zhášení (MQ) získaly hodně pozornosti. Nedávno vědci zaznamenali, že může ovlivnit několik technologických aplikací. Je také známo, že je široce použitelný v mnoha oborech, a to z něj udělalo klenot.

Výzkumný tým získal významnou pozornost poté, co provedl převratný vývoj v technologii optických displejů. Tito výzkumníci, vedení profesorem Sei Kwang Hahnem, pocházejí z Pohang University of Science and Technology (POSTECH). Členy tohoto týmu byli Ph.D. kandidát Seong-Jong Kim z katedry materiálových věd a inženýrství na POSTECH.

Společně tým odhalil pozoruhodný optický jev s ALP, který pomáhá při psaní pod vodou a mazání zpráv. Vědci jsou první, kdo vytvořil zařízení, které by mohlo tento fenomén úspěšně implementovat.

Dosvitové luminiscenční částice (ALP) jsou materiály s optickými vlastnostmi, které mohou zachytit ozářenou energii fotonů v defektních stavech. Tuto absorbovanou energii pak postupně uvolňuje a zobrazuje ji jako světlo. APL vykazují mechanoluminiscenci, když jsou vystaveny vnějšímu fyzikálnímu tlaku. Prochází také mechanickým zhášením, když světlo zmizí.

Jiní vědci aktivně zkoumali a studovali tuto technologii pro optické displeje. Mechanismus byl však nepolapitelný. Mezinárodní časopis ‚Advanced Functional Materials‘ představil zjištění týmu ve své nedávné publikaci. Proto se tým zapsal do historie jako první, kdo učinil taková zjištění v APL.

Výzkumný tým vyvíjí novou komunikační metodu pod vodou

Pro tento výzkum tým zkoumal zachycenou energii ozářených fotonů v jejich defektních stavech a dobíjení jak při mechanoluminiscenci, tak při zhášení. Dokázali úspěšně dešifrovat různé mechanismy ovládající jevy.

S těmito znalostmi tým spojil APL, které mohly úspěšně realizovat oba jevy, s PVDF-HFP, tenkým polymerním materiálem. Tímto procesem tým vytvořil záplatu optického displeje, kterou lze připevnit k lidské pokožce.

Tento týmový výtvor by mohl efektivně předávat informace prostřednictvím psaní pouhým použitím malého tlaku prstu. Podobně, vystavení náplasti ultrafialovým paprskům by ji mohlo snadno obnovit do prázdného stavu.

V tomto patchi displeje vytvořeném týmem POSTECH vykazuje dotyková obrazovka silnou odolnost proti vlhkosti. Při ponoření pod vodou na delší dobu si záplata displeje zachová funkčnost a provede všechny potřebné operace. Díky této opravě displeje umožnil výzkumný tým dostupnější podvodní komunikaci.

Profesor Sei Kwang Hahn, který výzkum vedl, uvedl: „Mohlo by sloužit jako komunikační nástroj v situacích s omezenými komunikačními možnostmi, jako jsou podvodní prostředí charakterizovaná nízkým osvětlením nebo vysokou vlhkostí.“ Poznamenal: „Bylo by také použito pro nositelné fotonické biosenzory a systémy fototerapie v extrémních prostředích.“

Výzkumný tým profesora Sei Kwang Hahna provedl tento výzkum publikovaný na POSTECH s finanční podporou několika orgánů. Zahrnovaly Program základního výzkumu, Korejský fond pro vývoj lékařských zařízení, Program rozvoje biomedicínských technologií Korejské národní výzkumné nadace a POSCO Holdings.