Dokázali byste poznat text, který vytvořila umělá inteligence?

Robot nebo člověk? Díky dostupnosti a snadnému použití umělé inteligence se obsah psaný pomocí umělé inteligence exponenciálně zvýšil. Umělá inteligence může být vaší pravou rukou při zvyšování produktivity. Přesto byste měli být opatrní ohledně etiky a toho, zda jsou informace, které jste dostali, přesné. Psaní pomocí AI je, když se umělá inteligence používá k psaní textů pomocí jazykových modelů, jako jsou ChatGPT a Google Gemini. Obsah generovaný AI je všude kolem nás a řada lidí netuší, jak ho rozpoznat, naštěstí to ale možné je. Níže si představíme, jak poznat text psaný ai.

Detekce obsahu generovaného umělou inteligencí

Existují dva hlavní způsoby, jak identifikovat text AI, ručně nebo pomocí detekčního nástroje, který může být placený nebo bezplatný. Obě metody mají své výhody, ale nejlepší by byla kombinace obou. Uvedeme si několik způsobů, které vám mohou napovědět, že je text vygenerovaný.

  • Opakující se psaní – AI je známá tím, že se v textu opakují fráze, slova a myšlenky. Kvůli své neschopnosti snadno zaznamenat opakování jako lidé si neuvědomuje, že opakuje totéž několikrát. Pokud si tedy v textu všimnete stále stejného klíčového slova nebo myšlenky, může to být napsáno umělou inteligencí. Když máte krátký článek o nějaká firmě a její název je tam 20x, ihned by vám to mělo být podezřelé.
  • Typická slova AI – Asi jste to viděli, že? Pokud vám text přijde nepřirozený, studený a často používá specifická slova, pravděpodobně ho nepsal člověk. Časem si všimnete, že všechny generované texty nesou podobnosti v určitých typických slovech.
  • Jazyk – Texty umělé inteligence mívají specifický tón. Nejsou konverzační, spíše jsou formálnější, přehnaně zdvořilé a používají obecné fráze. To také ovlivňuje tón zprávy, protože se může lišit podle věty.
  • Nepřesné informace – ChatGPT často uvádí chybné nebo nepřesné informace. Pokud se vám zdají nějaké informace v článku pochybné, nepravdivé nebo neaktuální, jde opět o vodítko, že byl text vytvořen uměle.
  • Detekční nástroje – Použití detekčních nástrojů, které vám pomohou identifikovat počítačově generovaný obsah. Tyto nástroje pomocí kontextu určují možnost vzniku slov společně. Umělá inteligence je obvykle méně kreativní, předvídatelnější a neschopná vyjadřovat názory než lidé. Je jich mnoho a jejich počet stále roste, mezi jedny z nejpoužívanějších patří třeba ZeroGPT, Surfer AI, Content Detector, GLTR, Originality AI, AI Content at Scale, Writer AI, Hive AI a další

Jelikož se uměle generovaný text stává stále větším problémem, roste i počet způsobů, jak ho rozpoznat. Další zajímavé techniky pro rozpoznávání generovaného textu uvádí portál Wired.cz. Najdete zde řadu zajímavých článků ze světa AI, počítačů i aktuálního dění. Některé články vám odhalí nejlepší překladač online, jiné zase zajímavou vojenskou techniku či nejnovější aktuality ze světa internetu.